Anděl blažené smrti

Smrtí opředené pátrání po archivu gestapa, které zajímá českou i západoněmeckou rozvědku, které spolu soupeří o to, kdo jej najde dřív.
1966 Česko délka: 83 min
Josef Větrovec44(Ing. Radek)
Jiří Tomek35(muž Y)
Zora Božinová40(Weimannová)
Vlasta KabelíkováLots(Růžena Šnajdrová alias Šaurůža)při představení vyprávěčem je ukázána na fotografii, která má být dokladem její pokleslosti, nahoře bez se dvěma dalšími stejně oděnými ženami
Anděl blažené smrti Zachycením hesla Margarita začíná akce Státní bezpečnosti, která by mohla pomoci odhalit 20 let starý případ označovaný jako "římská 12". Západoněmecká tajná služba tímto heslem dává pokyn k zabití člověka. Rozbíhá se velká akce, jsou zpřísněny kontroly na hranicích, na letištích, je prověřováno každé úmrtí. Za necelých 24 hodin je hlášena dopravní nehoda. Vůz, ve kterém se projížděl automechanik se svou slečnou a jemuž selhaly brzdy patřil profesoru Mertensovi. V hotelovém pokoji v Brně je v koupelně nalezen profesor Mertens, mrtvý, zabit elektrickým proudem. To nejzajímavější ale odhalila až pitva. Profesor Mertens měl v zubní proteze ukrytou ampulku s jedem, což u kunsthistorika není příliš obvyklé.

Nitky případu vedou skutečně 20 let zpět až do roku 1945 k případu "římská 12", kdy byly ztraceny rozsáhlý nacistický archív. Úkolem vyšetřovatelů je tento archív najít a najít ho dřív, než se to podaří západním rozvědkám. Jediným vodítkem je fotografie části hřbitova se sochou anděla blažené smrti.

Když odhlédneme od politického pozadí filmu a toho, že se místy snaží až zbytečně filozofovat v otázkách pohnutek lidských činů, je film docela zajímavou ukázkou složitého a křehkého souboje rozvědek v období studené války. (-k-)

Režie: Štěpán Skalský
Námět: Jan Procházka
Scénář: Jan Procházka, Štěpán Skalský
Kamera: Stanislav Milota
Hudba: Zdeněk Liška
Země: Československo
Černobílý film

Hrají:
Zora Božinová (Weimannová)
František Krahulík (Muž A)
Josef Větrovec (Ing. Radek)
Jaroslav Dufek (Muž B)
Vlasta Kabelíková (Šaurůža)
Stanislav Wandas (Burda)
Josef Husník (muž)
Rudolf Krátký (pumpař)
Jiří Tomek (Muž Y)
Ladislav Večeřa (Muž Z)
Vladimír Bičík (příslušník VB)
Oldřich Celerýn (příslušník VB)
Aleš Helcelet (Historik)
Pavel Kunert (muž)
Václav Všelicha (Fotograf Knorr)
MUDr. Stanislav Janoušek CSc
Karel Karas (Mertens)
Radovan Markovič (rezident)
Stanislav Vandas
Mojmír Heger
Miroslav Knoz
Ladislav Ladyr
Alois Liškutin
Jan Navrátil
Zdeněk Ornest
Bohumil Smutný
Bohumil Slezáček
JUDr. Jan Šopf
Aktualizováno: 6.1.2007