Aljona

Milostný příběh z komunity "novodobých otroků" ukrajinských dělníků.
2008 Česko délka: 95 min
Vladimír Dlouhý50(Richard Svoboda)
Valerie BeliasavaLots(Aljona Karas)ve dvou milostných scénách je nahoře bez
Blanka Bohdanová78(Richardova matka)
Barbora Mottlová21Lots+(Jarmilka)hezky a docela dlouho předvádí své přednosti
Igor Bareš42(Richardův kolega)
Ukrajinka Aljona (Valerie Beliasava) pochází z Užgorodu, kde žije její syn Serjoža v péči babičky. Ona sama žije a pracuje v Čechách, uklízí, prodává s kamarádkou Ninkou v bufetu. Chce se fiktivně provdat, aby získala české občanství a mohla si sem vzít i svého syna. Z Ukrajiny za ní přijíždí její milý Voloďa (Andrej Bestčastnyj), který po cestě pašuje cigarety pro místního šéfa ukrajinské komunity Maslaka. Ten shání pro své krajany práci a z jejich výdělku si strhává tučnou provizi. A když je potřeba, má své gorily, která další peníze dělníkům seberou násilím.

Voloďa je zprvu proti Aljonině fiktivní svatbě, dokonce kvůli tomu napadne Richarda, nepraktického vědeckého pracovníka, který si Aljonu najal na pomoc své matce. Jenže Aljonin domluvený manžel na poslední chvíli od dohody odstoupí. Voloďa mezitím změní názor a sám Richardovi nabídne, aby si Aljonu vzal. Na oplátku mu s chlapy levně opraví chátrající dům. Když však zahlédne Aljonu líbat se s Richardem, opije se a ztropí výtržnost. Je zatčen a vyhoštěn ze země. Ještě před odjezdem stráví "svatební" noc s Aljonou namísto Richarda. Ten se naopak sbližuje s Aljoninou kamarádkou Ninkou.

Ráno před cestou do Užgorodu jde Voloďa požádat o peníze na cestu Maslaka. Ten mu nerad nějaké peníze půjčí. Voloďa si při tom však všimne na jedné z bankovek telefonního čísla na eskort servis , které tam na výplatě napsal sám Maslak pro jednoho z dělníků, Kosťu. Voloďa pochopí, že Maslak dělníky nejen vykořisťuje, ale i surově okrádá. Strhne se krátká potyčky, při níž Voloďa omráčí Maslaka trezorkem, sám je však postřelen. I přes zranění dojede až do Užgorodu, stačí ještě předat Serjožovi dopis od matky a koženou bundu, kterou si Serjoža přál, a umírá.

Film poodhaluje drsný život v komunitě zahraničních dělníků. Jedním z nich je i profesor Zachar, na jehož přednáška Richard chodil. Zachar se stydí pracovat u Richarda na domě, Richard mu naopak zajistí možnost přednášet na univerzitě, i když kolega (Igor Bareš) je zpočátku proti tomu, aby u nich přednášel nějaký "gastarbajtr". (-k-)

Režie: Jaroslav Brabec
Scénář: Martin Ryšavý
Kamera: Jan Strnad
Hudba: Jan Jirásek
Země: Česká republika
Rok výroby: 2009

Hrají:
Andrej Bestčastnyj (Voloďa)
Vladimír Dlouhý (Richard Svoboda)
Valerie Beliasava (Aljona Karas)
Olga Pohonysheva (Ninka)
Yevhen Šokalo (Maslak)
Blanka Bohdanová (Richardova matka)
Barbora Mottlová (Jarmilka)
Jurij Kruglov (Zachar)
Maxim Tretiakov (Jura)
Sergej Sanža (Konstantin)
Jozef Tkáč (Dimitrij)
Igor Bareš (Richardův kolega)
Jan Vondráček (zaměstnavatel)
Pavel Maximenko
Jan Bárta
Eva Kratochvílová
Evgenij Vrublevskij
Daniel Podstatzky-Lichtenstein
Michal Krása
Michal Jakoubek
Vladimír Balvín
Martin Brauner
Josef Klika
Iakov zitner
Peter Kunáš
Yevgenjy Kornyeyv
Vladimir Znajčenko
Adele Kohout
Aktualizováno: 7.2.2009