Ábelův černý pes

Téměř až baskervilský příběh o tajemném neexistujícím psu hrobníka Ábela.
Ábelov čierny pes / Ábelův velký černý pes
2006 Slovensko – Česko délka: 30 min
Ábel (Pavel Liška) je hrobníkem na malé rumunské vesnici. Je hodný, lidé ho mají rádi, ale je neambiciózní a uzavřený do sebe. Rozčiluje ho, že na hřbitov se chodí pást a znečišťovat husy souseda Melichara (Ľubomír Paulovič). Rozhlásí proto, že si pořídil na hlídaní velkého černého psa. Přede všemi nese domů pytel žrádla pro psy, v noci pouští z magnetofonu psí štěkot. Celá vesnice bez pochyb uvěří v psovu existenci. Jen Melichar druhý večer sleduje skrytě Ábelův dům a pochopí, že Ábel žádného psa nemá. Nechá si to ale pro sebe a naopak pověru o psu přiživuje. Předhazuje Ábelovi, že pes mu dáví jeho husy.

Nezůstane ale jen u hus, pes napadne i otce Ábelovy dívky (Kristína Liška-Boková). Ábel jí marně vysvětluje, že žádný pes neexistuje, že si ho vymyslel, aby zastrašil Melichara. Nevěří mu. Další noc pes roztrhá Jakuba. To už vesničané nevydrží a rozhořčeně vyrazí k Ábelovi a požadují, aby psa zastřelil. Ábel zajde s podanou kulovnicí do domu a zádumčivě se s ní posadí ke stolu. O chvíli později (to už sledujeme záběr na Ábelovu chalupu zdálky) se ozve zaštěkání a výstřel. jestli se Ábel opravdu zastřelil, jak se nabízí, a kdo nebo co roztrhalo husy a lidi už se nedovíme, příběh tady končí. (-k-)

Černý pes je filmovým debutem mladé slovenské režisérky, který vznikl jako koprodukční projekt ČT a VŠMU v Bratislavě a jeho scénář byl předložen pod vedením Martina Šulíka jako bakalářská práce. Film byl natočen v autentickém prostředí rumunského Banátu, ve vesnici Svatá Helena (založené 1824/1825), kde ve velké izolaci žije česká menšina. (-ČT-)

Režie: Mariana Čengel-Solčanská
Scénář: Mariana Čengel-Solčanská
Produkce: Kristína Pružincová
Kamera: Peer Bencsík
Hudba: Stano Palúch
Země: Slovensko, Česká republika
Rok výroby: 2006

Hrají:
Pavel Liška (Ábel)
Kristína Liška-Boková
Ľubomír Paulovič (Melichar)
Štefan Kožka
Ivan Palúch
Aktualizováno: 29.4.2008