20 000 mil pod mořem

Dvacet tisíc mil pod mořem / 20,000 Leagues Under the Sea
Dobrodružný film podle romána Jula Verna
1997, USA, Délka: 95 min


20 000 tisíc mil pod mořem Příběh profesora Aronnaxe a kapitána Nema, kteří se setkají na palubě podmořské lodi Nautilus, je dobře známý každému čtenáři dobrodružných příběhů. Kapitán Nemo se mstí Angličanům za útlak jeho lidu a používá k tomu nejmodernější, v té době dosud neznámou zbraň, ponorku. Není proto divu, že ostatní ji zrpvu považují za obrovského kytovce, který svým obrovským klem potápí lodi.

Na honbu za neznámým kytovcem je pozván i profeosr Aronnax se svým sluhou a proslulý kanadský harpunář Ned Land. Všichni tři se po srážce jejich lodi s ponorkou zachrání na těle onoho pronásledovaného kytovce, jehož tělo je tvořeno ocelovými pláty. Není to samozřejmě žádný kytovec, ale podmořská loď Nautilus, jíž velí kapitán Nemo (v překladu Nikdo). Ten nechá všechny tři přivézt na palubu, kde jsou "váženými vězni". Na dlouhé cestě světovými oceány poznává profesor Aronnax dosud netušené taje podmořského života. Kapitán Nemo se s ponorkou odváží dokonce až k Jižnímu, kde málem uvíznou v obrovské mase ledu.

Nebýt toho, že jsou na palubě Nautila vlastně vězni a čas od času kapitán potopí nějakou tu loď, byla by to pro profesora Aronnaxe zajímavá poznávací výprava. Třem přátelům se nakonec podaří uniknout v záchranném člunu, když se ocintou uprostřed obrovského víru Malström, kde je zachrání místní rybáři.

Režie: Michael Anderson
Produkce: John Davis, Robert Halmi Sr., Joe Wiesenfeld
Scénář: Jules Verne, Joe Wiesenfeld
Kamera: James Devis, Alan Hume, Mike Valentine
Hudba: John Scott
Rok výroby: 1997
Země: USA
Orig. jazyk: Anglický

Hrají:
Richard Crenna (Profesor Henry Aronnax)
Ben Cross (Kapitán Nemo)
Julie Coxová (Sophie Aronnaxová)
Michael Jayston (John E. Sellings)
Paul Gross (Ned Land)
Jeff Harding (Kapitán Michael Farragut)
David Henry (Skotský kapitán)
James Vaughan (Percyho otec)
Nicholas Hammond (Saxon)
Susannah Fellowsová (Percyho matka)
Joshua Brody (Percy)


Aktualizováno: 26.2.2006