2 dny v Paříži

Trampoty s láskou ve městě milenců.
2 Days in Paris
2006 Německo – Francie délka: 97 min
Julie Delpy36(Marion)
Americký režisér Richard Linklater zaujal skromným nezávislým titulem o setkání mladé dvojice Před úsvitem (1995), na nějž později navázal volným pokračováním Před soumrakem (2004). Ústřední pár Američana a Francouzky v nich ztělesnili Ethan Hawke a Julie Delpyová. A právě známá francouzská herečka se nechala oběma Linklaterovými díly inspirovat a sama režírovala autorský snímek 2 dny v Paříži (2006), který sice vypráví o jiných postavách, ale jinak jako by zmíněným filmům z oka vypadl.

Francouzská fotografka Marion (Julie Delpyová) přijede na krátkou návštěvu do rodného města s americkým přítelem Jackem (Adam Goldberg), s nímž už dva roky žije v New Yorku. Jack se poprvé setkává s Marioninými rodiči (ztělesněnými skutečným otcem a matkou Julie Delpyové) a také s řadou jejích přátel a bývalých milenců. Hektický pobyt v rušném městě, znásobený ještě tím, že oba bydlí v pronajatém bytě nad jejími rodiči, se stává prubířským kamenem vztahu, který zřejmě do té doby nebyl podobné zatěžkávací zkoušce vystaven. Jack si připadá jako vyděděnec (hlavně kvůli neznalosti francouzštiny) a vadí mu nejen Marionini barvití přátelé, ale jdou mu najednou na nervy i její levicové názory a další věci.

Snímek, který Delpyová nejen napsala a režírovala, ale k němuž rovněž složila hudbu a sama ho stříhala, je tak přesvědčivým portrétem partnerských vztahů, až má divák chvílemi pocit, že sleduje dokument a ne hraný příběh. Příznivcům díla Woodyho Allena také neujde další z inspirací filmu, a sice jeho tvorba sedmdesátých let. Snímek posbíral řadu cen, mj. byl nominován na Independent Spirit Award v kategorii debutů a na Césara za původní scénář. (-ČT-)

Režie: Julie Delpy
Scénář: Julie Delpy
Země: Francie, Německo
Rok výroby: 2006

Hrají:
Julie Delpy (Marion)
Adam Goldberg (Jack)
A. Delpy
M. Pilletová
D. Brühl
A. Nahon
Aktualizováno: 18.11.2010