Přepadení

Dramatický příběh z volného cyklu Oběti o lidech postižených zločinem
1999, Česko,

Iva Janžurová (58)
Jiří Kodet (61)
Vladimír Dlouhý (41)
Michal Dlouhý (30)
František Němec (55)
Bohumil Klepl (41)
Marie Spurná (50)

Postarší učitelka paní Hrabánková zaklepe na dveře psychologa, aby se mu svěřila se svým příběhem. Jednou večer cestou na metro ji přepadl jakýsi mladík a ukradl jí tašku s penězi. Z loupežného přepadení se postupně stává terorizování, když žena mladíka pozná a dokonce ho ohlásí na policii. Nemá totiž bohužel žádné důkazy a mladík s ní dokonce bydlí v jednom domě. Oporou jí přestává být vlastní manžel, který zpočátku nevěří mladíkově tvrzení, že se žena chová jako zhrzená milenka. Nepotrestané zlo, které se vysmívá a stupňuje, stresuje ženu k nevydržení.

Vzrůstající zločinnost a stále častější osobní zkušenost každého z nás, kteří jsme byli oloupeni, vykradeni, napadeni s nemohoucí spravedlností, která někdy z nepochopitelných důvodů chrání víc zločince než jeho oběť, vedla scenáristu Miroslava Sovjáka a dramaturga Bedřicha Ludvíka k nápadu vytvořit volný cyklus příběhů OBĚTI o lidech postižených zločinem.

Příběh PŘEPADENÍ je první ze zamýšlené série.
Roli ženy, která sama vypátrá muže, který ji přepadl, ale stane tak tváří v tvář zlu, o němž netušila, vytvořila Iva Janžurová.
Inscenaci o tom, co se stane, když abstraktní zlo dostane konkrétní podobu, natočil zkušený režisér - dokumentarista Petr Slavík jako svůj debut v oboru hrané režie. (-ČT-)

Režie: P. Slavík
Scénář: M. Sovják
Kamera: V. Holomek
Země: Česká republika
Rok výroby: 1999

Hrají:
Iva Janžurová
Jiří Kodet
Vladimír Dlouhý
Michal Dlouhý
K. Trojanová
František Němec
Marie Spurná
Bohumil Klepl


Aktualizováno: 4.10.2006